Zamek czy pałac? Poznajcie historię miejsca.

opublikowano: 23 maja 2022

Fajnie robić festiwal na zamku 🙂

Jednak potocznie zwany „Zamek na Mirowie” ani nie jest zamkiem, ani nie jest „na Mirowie”. Założenie to i jego kolejni włodarze mają bardzo ciekawą historię, którą warto poznać, żeby poczuć nieco ducha przodków w tym niezwykle urokliwym miejscu.

Budowla choć ma drobne cechy zamku (m.in. w murze znajdują się strzelnice) to wcale nie powstała w celach obronnych, a raczej reprezentacyjnych i miała przede wszystkim zapewnić właścicielom komfort i klasę. Renesansowy pałac w Książu Wielkim został wzniesiony z polecenia biskupa krakowskiego i ówczesnego dziedzica miasta Piotra Myszkowskiego (zm. 1591), przyjaciela Jana Kochanowskiego, któremu słynny poeta zadedykował Psalmy Dawidowe. Budowę rezydencji prowadzono w latach 1582-95 według planów i pod nadzorem królewskiego architekta z Florencji Santi Gucciego (autora m.in. grobowca króla Stefana Batorego, a także maszkaronów w attyce Sukiennic w Rynku Głównym w Krakowie). Rodzina Myszkowskich przed budową pałacu zamieszkiwała w obronnym i już nieco archaicznym zamku Mirów. Stąd zapewne wzięła się nazwa późniejszej rezydencji w Książu Wielkim – Pałac Mirów.

Założenie pałacu posiada symetryczny układ: od dziedzińca, przy którego przeciwległych bokach wzniesiono dwa małe pawilony z podcieniami: dawnej kaplicy pw. Piotra Apostoła i św. Zofii (gmach północny) i biblioteki (gmach południowy), poprzez surową, podkreśloną rustyką bryłę pałacu składającą się z dwóch skrzydeł, po obu stronach ryzalitowo wysuniętej części środkowej, aż po geometrycznie rozplanowany ogród na tyłach pałacu.

W latach 1841–46 nadbudowano środkową część pałacu wg planów niemieckiego architekta Fryderyka Augusta Stülera (1800–1865), zwieńczając ją krenelażem i wieżyczkami w narożach, przez co uzyskała ona neogotycką formę. Obecnie w pałacu mieści się zespół szkół rolniczych Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim.

Więcej na temat Pałacu przeczytacie na stronie:

https://www.zamkipolskie.com/ksiazw/ksiazw.html

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Mir%C3%B3w_w_Ksi%C4%85%C5%BCu_Wielkim

https://www.zamkipolskie.com/ksiazw/ksiazw.html

https://www.ckis.miechow.eu/msit/atrakcje-turystyczne-regionu/zamek-na-mirowie-w-ksiazu-wielkim/

https://malopolska.szlaki.pttk.pl/1286-pttk-malopolska-palac-mirow