O festiwalu

fot. Ola Jagła

10 lat, 12. edycji, 3 before party (oczywiście te oficjalne), 5 małopolskich miejscowości, lokalizacje w parkach, na dachu, w altanach, w opuszczonej knajpie, w działającej pizzerii, w barze, w siedzibie rozgłośni radiowej, w klasztorze, w zajeździe, aż po dziedziniec zamku i jego wnętrza! 155 koncertów, niezliczona ilość warsztatów, wystaw i pokazów, jeszcze bardziej niezliczona ilość artystów, wolontariuszy, partnerów i oczywiście nieskończona ilość RADOŚCI – a to tylko jeden z kameralnych, aczkolwiek najbarwniejszych festiwali w Małopolsce – FESTIWAL GADAFEST!

W tym roku organizatorzy szykują dla Was kolejną piękną edycję tego wydarzenia. W przedostatni weekend lipca (21-23.07) na terenie renesansowego Pałacu Mirów w Książu Wielkim po raz kolejny usłyszycie wspaniałych polskich i zagranicznych artystów. Na tegorocznej, 13. edycji festiwalu nie zabraknie muzyki pełnej energii i tańca, będzie też element metafizycznej zadumy i dźwiękowej improwizacji.

Między koncertami każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty warsztatów, posłuchać prelekcji, zobaczyć przygotowane przez kuratorów wystawy, albo po prostu odpocząć w festiwalowym ogródku, gdzie znajdzie się coś dobrego do jedzenia i picia. Zresztą, teren okalający zamek jest tak romantyczny i zielony, że wypocząć można dosłownie w każdym miejscu!

 

poznaj okolicę

fot. Katarzyna Wiszowaty

organizatorzy

STOWARZYSZENIE TWÓRCOWNIA

Organizacja pozarządowa działająca nieprzerwanie od 2013 r. Stowarzyszenie skupia ludzi z pasją, chcących pobudzić życie kulturalne (zwłaszcza) na Ziemi Miechowskiej. 

Twórcownia zrealizowało do tej pory setki wydarzeń, warsztatów, spotkań, koncertów, m.in.:

  • 8. edycji Festiwalu Gadafest (2014-2022), 
  • – Festiwal Hiatus (2020-2022) – dwudniowy festiwal muzyki elektronicznej, który odbywa się w Centrum Kultury Zamek
    w Poznaniu,
    – Festwial “μHIATUS” (czyt. – mikro Hiatus) (2021-2022) – dwudniowy festiwal muzyki awangardowej skierowanej do
    dzieci i ich rodziców w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
  • wymianę dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej (“Dzieci Majdanu”) w ramach projektu fotograficznego “Album sprzed lat” (2015), 
  • zwycięski w Budżecie Obywatelskim dla Miechowa, projekt “Twórcza Chata”, czyli oddolne centrum kultury mające nieprzerwaną kontynuację (od 2016), 
  • cykl koncertów Jazz w Miechowie,
  • warsztaty ruchowe “Joga w Miechowie” 
  • oraz masę jednodniowych eventów: kino plenerowe, stunt bike, zlot old-timerów, warsztaty z różnych dziedzin sztuki.

Twórcownia to ośrodek bardzo kulturalny. Z całego serca dbamy i mieszamy w tej kulturze.

GADABIT

Gadabit to krakowska grupa muzyczna, powstała na początku 2007 r. Jej trzon tworzą: Ind (Łukasz Indyk) – MC, wokal, K-oui (Przemek Kawa) – producent oraz Quban (Jakub Gołąb) – freestyle, instrumenty perkusyjne. Twórczość zespołu opiera się na brzmieniach klasycznego hip-hopu, ale łączy w sobie także elementy bluesa, muzyki etnicznej, jazzu i innych gatunków muzycznych. Charakterystyczny głos i rymy Inda, nieszablonowe, mocno zapadające w ucho produkcje K-ouiego, lekkość eksperymentowania i współpraca z wyjątkowymi muzykami to coś co wyróżnia GADABIT na polskiej scenie. W czasie koncertów można usłyszeć go przy wsparciu żywych instrumentów w rękach artystów młodej sceny jazzowej m.in.: Stanisława Słowińskiego, Jakuba Płużka czy Justyna Małodobrego.
Do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć występ podczas międzynarodowego festiwalu Uprising Reggae Festival w Bratysławie w 2009 r.
Na rodzimej scenie grupa może także poszczycić się nie lada sukcesami. Również w 2009 roku skład zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju Reggae Rap Liga, czego efektem był występ przed wielotysięczną publicznością podczas Rap Reggae Festiwalu w Chorzowie. Z kolei w 2010 r. zespół zakwalifikował się do Finału festiwalu FAMA.
W czerwcu 2014 roku zespół wystąpił w pełnym, 6-cio osobowym składzie (ze skrzypcami, perkusją oraz gitarą basową) na krakowskim festiwalu Tak Brzmi Miasto, na którym został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, tego głównie „gitarowego” wydarzenia muzycznego.

Gadabit ma na swoim koncie trzy wydawnictwa: Gadabit, Drzewa oraz Gadabit 3.

CO LUDZIE POWIEDZĄ?

Co Ludzie Powiedzą? to inicjatywa założona przez Bahę Habiedę w Rabce-Zdroju w 2012 roku. Nazwa powstała trochę z przymrużeniem oka, ale w miarę obrazowo określa realia działań kulturalnych w małym miasteczku. W pierwszych latach działalności pod szyldem Co Ludzie Powiedzą? powstało wiele mikro działań kulturalnych dla lokalnej społeczności Rabki-Zdroju, takich jak: warsztaty dla dzieci i młodzieży, koncerty, imprezy tematyczne, wydarzenia ekologiczne, targi rękodzieła czy wystawy. W Rabce rozpoczęła się też przygoda z organizacją Festiwalu Gadafest. Baha do dzisiejszego dnia jest współorganizatorem Festiwalu oraz wydarzeń mu towarzyszących. Misją CLP? jest wspieranie kultury tam, gdzie dostęp do niej jest nieco ograniczony oraz inicjowanie wartościowych działań bez zastanawiania się „co ludzie powiedzą?”. A poza tym po prostu organizacja ciekawych, inspirujących wydarzeń, z akcentem na koncerty.