O festiwalu

fot. Aleksander Hordziej

Gadafest to wyjątkowy festiwal muzyczny którego początki sięgają 2012 roku. Pierwsze edycje odbyły się w Rabce-Zdroju, kolejne w mistycznym mieście zwanym Miechowem. W tym roku nasze ambicje doprowadziły nas do ostatecznej destynacji – Książa Wielkiego. Skąpany w zieleni piękny renesansowy zamek otwiera nam swe wrota. Przestrzeń festiwalu jest na tyle rozległa, że będzie można swawolić w gronie przyjaciół jak i spędzić owocny czas z rodziną.

Gadafest to czas wysoce stężonego relaksu, okraszonego wyjątkową selekcją dźwięków. Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie muzyki pełnej energii i tańca, będzie też element metafizycznej zadumy i dźwiękowej improwizacji.

To nie wszystko. Gadafest to także wydarzenia dla rodzin z dziećmi. Przygotowaliśmy dla nich wyjątkowe warsztaty i gry terenowe.
Nie zapominajmy o malowniczej okolicy, która kryje niejeden ekscytujący zakątek.

dowiedz się więcej

Chcemy żeby Gadafest był miejscem dostępnym dla każdego, bez względu na poglądy i zasobność. Dlatego festiwal ten jest wydarzeniem darmowym. Pieniądze na organizację zdobywamy ubiegając się o granty i szukając wsparcia finansowego u lokalnych instytucji i sponsorów. Jedyne, symboliczne opłaty to koszt pola namiotowego.

W tym roku festiwal będzie 24 godzinnym , bardzo skondensowanym wydarzeniem.

Gadafest jest otwarty na wszystko co świeże i szczere – to bardzo ważne założenia, które pozwalają w jednym miejscu spotkać się ludziom o różnorodnych zainteresowaniach, chcących wspólnie spędzić czas i doświadczać najodleglejszych zakamarków muzyki. O to siła tego festiwalu!

organizatorzy

STOWARZYSZENIE TWÓRCOWNIA

Twórcownia to młoda organizacja pozarządowa, skupiająca ludzi z pasją, chcących pobudzić życie kulturalne (zwłaszcza) na Ziemi Miechowskiej.

Stowarzyszenie zostało powołane w 2013 r. Celami organizacji są: Ochrona krajobrazu kulturowego, animacja kulturowa, w szczególności regionu małopolskiego. Popieranie, opiniowanie, inicjowanie działań na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego: edukacyjnych, kulturalnych, wydawniczych, gospodarczych, także na rzecz swojego środowiska, społeczności lokalnej, na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz ułatwienie i pomoc w takiej działalności. Dokumentowanie istniejącego stanu krajobrazu kulturowego, w szczególności architektonicznego. Zapobieganie dewastacji i wprowadzaniu niekorzystnych zmian w krajobraz kulturowy. Ochrona środowiska naturalnego. Tworzenie bazy organizacyjnej i materialnej, wspomagającej rozwój powyższych celów oraz pozyskiwanie członków stowarzyszenia i sympatyków we wszystkich możliwych środowiskach. Rozwijanie kontaktów zawodowych, współpracy i porozumienia między członkami prezentującymi różne specjalności zawodowe. Propagowanie turystyki, w szczególności zrównoważonej (podtrzymującej ekologiczną, społeczną i ekonomiczną integralność terenów, która przyczynia się do zachowania dla przyszłych pokoleń w niezmienionym stanie zasoby naturalne i kulturowe tych obszarów).

GADABIT

Gadabit to krakowska grupa muzyczna, powstała na początku 2007 r. Jej trzon tworzą: Ind (Łukasz Indyk) – MC, wokal, K-oui (Przemek Kawa) – producent oraz Quban (Jakub Gołąb) – freestyle, instrumenty perkusyjne. Twórczość zespołu opiera się na brzmieniach klasycznego hip-hopu, ale łączy w sobie także elementy bluesa, muzyki etnicznej, jazzu i innych gatunków muzycznych. Charakterystyczny głos i rymy Inda, nieszablonowe, mocno zapadające w ucho produkcje K-ouiego, lekkość eksperymentowania i współpraca z wyjątkowymi muzykami to coś co wyróżnia GADABIT na polskiej scenie. W czasie koncertów można usłyszeć go przy wsparciu żywych instrumentów w rękach artystów młodej sceny jazzowej m.in.: Stanisława Słowińskiego, Jakuba Płużka czy Justyna Małodobrego.
Do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć występ podczas międzynarodowego festiwalu Uprising Reggae Festival w Bratysławie w 2009 r.
Na rodzimej scenie grupa może także poszczycić się nie lada sukcesami. Również w 2009 roku skład zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju Reggae Rap Liga, czego efektem był występ przed wielotysięczną publicznością podczas Rap Reggae Festiwalu w Chorzowie. Z kolei w 2010 r. zespół zakwalifikował się do Finału festiwalu FAMA.
W czerwcu 2014 roku zespół wystąpił w pełnym, 6-cio osobowym składzie (ze skrzypcami, perkusją oraz gitarą basową) na krakowskim festiwalu Tak Brzmi Miasto, na którym został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, tego głównie „gitarowego” wydarzenia muzycznego.

W 2015 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. “Drzewa” nakładem wydawnictwa ForTune.

CO LUDZIE POWIEDZĄ?

Co Ludzie Powiedzą? to inicjatywa założona przez Bahę Habiedę w Rabce-Zdroju w 2012 roku. Nazwa powstała trochę z przymrużeniem oka, ale w miarę obrazowo określa realia działań kulturalnych w małym miasteczku. W pierwszych latach działalności pod szyldem Co Ludzie Powiedzą? powstało wiele mikro działań kulturalnych dla lokalnej społeczności Rabki-Zdroju, takich jak: warsztaty dla dzieci i młodzieży, koncerty, imprezy tematyczne, wydarzenia ekologiczne, targi rękodzieła czy wystawy. W Rabce rozpoczęła się też przygoda z organizacją Festiwalu Gadafest. Baha do dzisiejszego dnia jest współorganizatorem Festiwalu oraz wydarzeń mu towarzyszących. Misją CLP? jest wspieranie kultury tam, gdzie dostęp do niej jest nieco ograniczony oraz inicjowanie wartościowych działań bez zastanawiania się „co ludzie powiedzą?”. A poza tym po prostu organizacja ciekawych, inspirujących wydarzeń, z akcentem na koncerty.