Voices Of The Cosmos

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup HATI, ALAMEDA 5, ex-Innercity Ensemble, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, ex-Beast Of Prey) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami “dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w instytucjach naukowych i na festiwalach muzycznych, w formie koncertów audiowizualnych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba. Jest to unikatowa w Polsce inicjatywa, w której wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej. 

 

Prezentacje VOTC w 2022 roku odbywają się pod hasłem “Deep Space”. Wszystko z powodu nadchodzącej rewolucji w obserwacjach tzw. “głębokiego kosmosu” za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Teleskop ten po 20 latach konstruowania, wystrzelony w grudniu 2021 przekaże w 2022 roku pierwsze światło. Będą to obserwacje najodleglejszych we Wszechświecie galaktyk oraz pierwszych gwiazd, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Podczas koncertów “VOICES OF THE COSMOS – Deep Space 2022” w sferze dźwiękowej oraz wizualnej użyte zostaną materiały związane z obserwacjami głębokiego kosmosu.

 

Album winylowy “Interstellar Space” (2021, Eter Records / Gusstaff Records) oraz album CD “IV” (2021) w sporej części zawierają materiał muzyczny prezentowany w ramach koncertów “Deep Space 2022”. “Interstellar Space” to wydawnictwo, które jest zwieńczeniem dekady eksperymentów dźwiękowych i działań łączących muzykę z astronomią, a zaowocowały one szeregiem koncertów audiowizualnych, wykładów i warsztatów oraz trzema wydawnictwami CD i EP-ką winylową: “I” (2011), “II” (2013), “III” (2019) oraz “Solar Sequences” (2020). 

http://www.voicesofthecosmos.pl

 

Fot.  Agnieszka Janik