Rozwód

Wrocławsko-toruńskie trio, założone przez Szymona Szwarca (Jesień, gitara) i Damiana Kowalskiego (Pchełki, perkusja), współpracujące obecnie z Cezarym Rosińskim (Młyn, synteza, sampling).

W przeszłości do współpracy zapraszani byli również tacy muzycy jak Maciej Karmiński (Jesień), Adam Kempa (Godot) czy Mateusz Rosiński (Dynasonic). * Wspólnie z braćmi Rosińskimi zespół nagrał album „Pompy”, który został wydany nakładem Fonaradar Records w maju roku 2021. Następnie wraz z Cezarym Rosińskim Rozwód nagrał album „Gold”(2022).

Muzyka tria to eksploracja elektroakustycznych możliwości składu, w którym rozrastająca się sieć połączeń między instrumentami akustycznymi oraz elektronicznymi uaktywnia kolejne warstwy brzmień i rozwiązań w zakresie kompozycji oraz ekspresji. Rozwód wydobywa na swoje potrzeby elementy muzyki tanecznej, improwizowanej oraz noise’u, przekuwając je w sposób właściwy zespołom garażowym, gdzie rdzeń tych działań stanowi wciąż układ gitara-perkusja. Podczas koncertu zespół nie ogranicza się do odtwarzania materiału nagranego na płycie, stawiając na półimprowizowane sety, których punkt wyjścia stanowią kompozycje utrwalone na nagraniach. Każdy koncert zespołu Rozwód przynosi coś nowego, co następnie poddawane jest dalszej muzyczno-produkcyjnej obróbce.

Tak o „Pompach” i Rozwodzie napisał Jędrzej Sołtysiak („Hałasy i melodie”):

Hałas może spełniać różne role. Zazwyczaj jest czymś nieprzyjemnym i źle nam się kojarzy, ale dobrze wykorzystany może pomóc w koncentracji, pobudzić kreatywność czy nawet oczyścić umysł ze wszystkich niepotrzebnych myśli. Rozwód gospodaruje nim oszczędnie, owija wokół powtarzalnych dźwięków sekcji rytmicznej i znajduje dla niego coraz to nowe zastosowania. Jaki będzie mieć wpływ na Was? Tego odgadnąć już nie sposób. Tak samo, jak tego, że zręcznie wymyślone określenie dla bliżej nieznanych dźwięków o nazwie „dubwave” może faktycznie zapoczątkować gatunek, który, mam nadzieję, jeszcze nie raz nas zaskoczy.

[ https://halasyimelodie.com/2020/10/12/rozwod-pompy-2020/ ]